Edukira joan

Bouges-le-Château

Bouges-le-Château
Frantziako udalerria
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
EskualdeaImage Erdialdea-Loira Harana
DepartamenduaIndre
Izen ofizialaBouges-le-Château
Bouges
Fonds-Cœur
Posta kodea36110
Geografia
Koordenatuak47°02′22″N 1°40′24″E / 47.0394°N 1.6733°E / 47.0394; 1.6733
Mapa
Image
Azalera34,77 km²
Altitudea120 m, 207 m eta 150 m
MugakideakBaudres, Bretagne, Fontenay, Liniez, Moulins-sur-Céphons, Rouvres-les-Bois eta Levroux
Demografia
Biztanleria261 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 127 (%49,2) (%50,8) 131 alt_right
Dentsitatea8 bizt/km²

Bouges-le-Château Frantziako udalerria da, Indre departamenduan dagoena, Erdialdea-Loira Harana eskualdean. Azken erroldaren arabera 261 biztanle zituen 34,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Baudres, Bretagne, Fontenay, Liniez, Moulins-sur-Céphons, Rouvres-les-Bois eta Levroux.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Bouges-le-ChâteauBouges-le-Château
Població amb 100 habitants (2000)Bretagne (4,3 km)
Població amb 80 habitants (2000)Fontenay (5,8 km)
Població amb 244 habitants (2000)Guilly (6,0 km)
Població amb 314 habitants (2000)Liniez (6,3 km)
Població amb 127 habitants (2000)Aize (7,3 km)
Població amb 509 habitants (2000)Baudres (7,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Massif Centraleko erdialdea eta ipar-hegal aurrekoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: aire lehorra udan, eguzkialdi ona)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da, 15,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 720 mm-koa da, urtarrilean 11,4 euri-egun eta uztailean 6,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Levroux udalerrian dago, 10,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 737,9 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17,6 °C-koa da, 2012ko otsailaren 7an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea200400600800100012001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 131 gizon, 127 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
3.82
 
85-89
 
7.87
7.63
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
3.94
7.63
 
70-74
 
0.00
3.82
 
65-69
 
7.87
7.63
 
60-64
 
16.54
0.00
 
55-59
 
0.00
0.00
 
50-54
 
7.87
7.63
 
45-49
 
12.60
7.63
 
40-44
 
3.94
11.45
 
35-39
 
7.87
12.21
 
30-34
 
7.87
0.00
 
25-29
 
3.94
7.63
 
20-24
 
7.87
0.00
 
15-19
 
3.94
11.45
 
10-14
 
3.94
7.63
 
5-9
 
0.00
3.82
 
0-4
 
3.94
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Bouges-le-Château udalerrian 261 biztanle zeuden eta 127 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,06 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 49 kide bakarrekoak ziren, 39 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 25 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

261biztanle
127elkarbizitza-unitate
2,06lagun elkarbizitza-unitateko
74familia
25Bikotea seme-alabekin
39Bikotea seme-alabarik gabe etxean
10Guraso bakarrekoak
49Kide bakarrekoa
5Bestelakoak
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 74 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (39). Guraso bakarreko 10 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 39 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

39
25
10
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 187 etxebizitza zeuden. Horietatik 129 egoitza nagusi ziren, 32 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 25 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (183), eta apartamentuak gutxi ziren (3). Egoitza nagusietatik 104 beren jabearen bizilekuak ziren, 21 alokairuan zeuden, 3 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[10]

187etxebizitza
129egoitza nagusi
183etxe
3apartamentu

Etxebizitza multzoa

129
32
25
Egoitza nagusia (129)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (32)Hutsik (25)

Etxe mota

183
Etxea (183)Apartamentua (3)

Jabetza egoera

104
21
Jabeak (104)Alokairuan (21)HLM (3)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik54
1919-194515
1946-197022
1971-199025
1991-20053
2006-20207

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (59). 68 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 81 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 57 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 68tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela8
3 gela30
4 gela33
5 gela edo gehiago59

Berogailu mota

19
38
68
Gas sarea (1)Fuel-olioa (19)Elektrizitatea (38)Gas botila (3)Bestelakoak (68)

Aparkalekua eta ibilgailuak

81aparkalekua
57ibilgailu 1
68ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 135 biztanleetatik 109 aktibo ziren (% 80,7), horietako 103 lanean (% 76,3) eta 5 langabezian (aktiboen % 4,6).

13515-64 urteko biztanle
% 80,7aktibo
% 76,3lanean
% 4,6langabezia-tasa

27 ez-aktibotik 11 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 40,7), 8 erretiraturik zeuden (% 29,6) eta 7 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,9).

Ez-aktiboak

% 41
% 30
% 26
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 51 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 103 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

51enplegu udalerrian
% 72,5soldatapeko
% 25,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.510 eurokoa zen.

26.510 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.020 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 9 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 2 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 1 higiezinen enpresa zen, 1 zerbitzu enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen, 1 zurgina eta 1 jatetxe.[12]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra okindegi bat zen.[13]

2000. urtean Bouges-le-Château udalerrian 22 nekazaritza-ustiategi zeuden, 2.198 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1993ko otsailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Levroux - Treg. », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]