Edukira joan

Caselette

Caselette
Italiako udalerria
Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Piemonte
Italiako hiri metropolitarraTuringo Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaCaselette
Posta kodea10040
ISTAT kodea001062
HerriburuaCaselette
Geografia
Koordenatuak45°06′17″N 7°28′51″E / 45.104746°N 7.480817°E / 45.104746; 7.480817
Mapa
Image
Azalera14,31 km²
Altitudea405 m
MugakideakAlmese, Alpignano, Avigliana, Buttigliera Alta, Rivoli, Rosta eta Val della Torre
Demografia
Biztanleria3.051 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea213 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia011
Hiri senidetuakRicse
Katastro kodeaB955
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaTO
comune.caselette.to.it

Caselette Italiako udalerri bat da. Turingo Hiri Metropolitanoan kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 3.051 biztanle ditu, 14,31 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Almese, Alpignano, Avigliana, Buttigliera Alta, Rivoli, Rosta eta Val della Torre.

BiztanleriaUrtea5001000150020002500300035001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.513 gizon, 1.511 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.07
0.07
 
95-99
 
0.26
0.93
 
90-94
 
0.93
2.51
 
85-89
 
3.84
3.70
 
80-84
 
3.97
5.29
 
75-79
 
7.15
5.09
 
70-74
 
6.42
5.95
 
65-69
 
5.03
7.14
 
60-64
 
7.54
8.53
 
55-59
 
8.14
8.92
 
50-54
 
9.27
7.07
 
45-49
 
7.74
5.22
 
40-44
 
5.63
4.89
 
35-39
 
4.63
5.75
 
30-34
 
4.70
5.88
 
25-29
 
4.10
5.35
 
20-24
 
4.30
5.35
 
15-19
 
5.89
5.55
 
10-14
 
4.50
3.90
 
5-9
 
3.90
2.91
 
0-4
 
1.99
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 1.458 etxebizitza zeuden: 1.288 (% 88,3) okupatuta eta 170 (% 11,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,7 jabetzan zeuden, % 9,9 alokairuan eta % 15,3 beste titulu batekin.

1.458etxebizitza (2021)
1.288okupatuak
170hutsik (% 11,7)

Erabilera (2021)

1.288
170
Okupatuak (1.288)Hutsik edo ez-okupatuak (170)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,7
9,9
15,3
Jabetzan (74,7)Alokairuan (9,9)Beste titulu batekin (15,3)

2024an 1.314 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 426 (% 32,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

1.314etxegune (2024)
426pertsona bakarrekoak (% 32,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide426
2 kide392
3 kide255
4 kide171
5 kide edo gehiago70

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]