Edukira joan

Issanlas

Issanlas
Frantziako udalerria
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
EskualdeaImage Auvernia-Rodano-Alpeak
DepartamenduaImage Ardèche
BarrutiLargentièreko barrutia
Kantonamenducanton of Coucouron
Izen ofizialaIssanlas
Posta kodea07510 eta 07660
Geografia
Koordenatuak44°45′54″N 4°00′41″E / 44.765°N 4.0114°E / 44.765; 4.0114
Mapa
Azalera28,4 km²
Altitudea1.246,5 m, 1.119 m, 1.374 m eta 1.233 m
MugakideakCoucouron, Lachapelle-Graillouse, Lanarce, Lavillatte, Mazan-l'Abbaye eta Saint-Cirgues-en-Montagne
Demografia
Biztanleria104 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 65 (%61,9) (%38,1) 40 alt_right
Dentsitatea4 bizt/km²
issanlasmairie.wixsite.com

Issanlas Frantziako udalerri bat da Ardeche departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 104 biztanle zituen 28,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Coucouron, Lachapelle-Graillouse, Lanarce, Lavillatte, Mazan-l'Abbaye eta Saint-Cirgues-en-Montagne.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
IssanlasIssanlas
Població amb 173 habitants (2000)Lanarce (4,1 km)
Població amb 78 habitants (2000)Lavillatte (5,3 km)
Població amb 828 habitants (2000)Coucouron (5,5 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Massif Centraleko hego-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1000-1500 mm artekoa, gutxiena udan, gehiena udazkenean)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2d zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 6,9 °C-koa da, 10 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 905 mm-koa da, urtarrilean 10 euri-egun eta uztailean 6,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, udalerrian bertan dagoen Météo-France estazioan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 7,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1017,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 33,9 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,8 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea010020030040050060070080019001920194019601980200020202040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 40 gizon, 65 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
7.69
0.00
 
75-79
 
0.00
12.50
 
70-74
 
7.69
25.00
 
65-69
 
0.00
0.00
 
60-64
 
0.00
0.00
 
55-59
 
15.38
12.50
 
50-54
 
7.69
0.00
 
45-49
 
0.00
12.50
 
40-44
 
0.00
12.50
 
35-39
 
15.38
0.00
 
30-34
 
7.69
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
7.69
12.50
 
10-14
 
0.00
12.50
 
5-9
 
15.38
0.00
 
0-4
 
15.38
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Issanlas udalerrian 104 biztanle zeuden eta 50 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,08 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 20 kide bakarrekoak ziren, 10 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 15 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

104biztanle
50elkarbizitza-unitate
2,08lagun elkarbizitza-unitateko
25familia
15Bikotea seme-alabekin
10Bikotea seme-alabarik gabe etxean
20Kide bakarrekoa
5Bestelakoak
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 25 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (15). 10 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

10
15
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 162 etxebizitza zeuden. Talderik handiena bigarren egoitza edo noizbehinkakoa ziren (85), 50 egoitza nagusiekin alderatuta eta 26 hutsik. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (155), eta apartamentuak gutxi ziren (4). Egoitza nagusietatik 43 beren jabearen bizilekuak ziren, 4 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

162etxebizitza
50egoitza nagusi
155etxe
4apartamentu

Etxebizitza multzoa

50
85
26
Egoitza nagusia (50)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (85)Hutsik (26)

Etxe mota

155
Etxea (155)Apartamentua (4)

Jabetza egoera

43
4
Jabeak (43)Alokairuan (4)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik22
1919-19452
1946-19704
1971-19905
1991-20056
2006-20207

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (26). 30 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 40 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 22 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 27tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela3
3 gela10
4 gela11
5 gela edo gehiago26

Berogailu mota

15
5
30
Fuel-olioa (15)Elektrizitatea (5)Bestelakoak (30)

Aparkalekua eta ibilgailuak

40aparkalekua
22ibilgailu 1
27ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 59 biztanleetatik 47 aktibo ziren (% 79,7), horietako 45 lanean (% 76,3) eta 2 langabezian (aktiboen % 4,3).

5915-64 urteko biztanle
% 79,7aktibo
% 76,3lanean
% 4,3langabezia-tasa

12 ez-aktibotik 5 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 41,7), 4 erretiraturik zeuden (% 33,3) eta 3 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,0).

Ez-aktiboak

% 42
% 33
% 25
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 12 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 45 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

12enplegu udalerrian
% 50,0soldatapeko
% 50,0ez-soldatapeko

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 3 komertzioetatik, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 1 higiezinen enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2000. urtean Issanlas udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden, 364 hektarea erabiltzen.[12]

  1. Estazioko erregistroak 2005ko otsailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Issanlas_sapc », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]