Edukira joan

Labarde

Labarde
Frantziako udalerria
Image
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
EskualdeaImage Akitania Berria
DepartamenduaImage Gironda
BarrutiLesparre-Médoceko barrutia
Kantonamenducanton of Castelnau-de-Médoc
Izen ofizialaLabarde
Posta kodea33460
Geografia
Koordenatuak45°01′19″N 0°38′20″W / 45.0219°N 0.6389°W / 45.0219; -0.6389
Mapa
Image
Azalera4,76 km²
Altitudea2 m, 17 m eta 7 m
MugakideakArsac, Macau eta Margaux-Cantenac
Demografia
Biztanleria623 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 308 (%50) (%50) 308 alt_right
Dentsitatea131 bizt/km²
labarde.fr

Labarde (frantsesez eta ofizialki: Labarde) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Gironda departamenduan dago, Akitania Berria eskualdean. Azken erroldaren arabera 623 biztanle zituen 4,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Arsac, Macau eta Margaux-Cantenac.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
LabardeLabarde
Població amb 1259 habitants (2000)Cantenac (1,9 km)
Població amb 3278 habitants (2000)Macau (2,1 km)
Població amb 1423 habitants (2000)Margaux (4,1 km)
Població amb 2972 habitants (2000)Arsac (4,3 km)
Població amb 3888 habitants (2000)Ludon-Médoc (4,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,8 °C-koa da, 14,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 938 mm-koa da, urtarrilean 12,4 euri-egun eta uztailean 0,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Gervais_(Gironda) udalerrian dago, 13,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 824,9 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 11an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,7 °C-koa da, 2012ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea2003004005006007001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 308 gizon, 308 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
2.92
0.00
 
85-89
 
0.00
1.62
 
80-84
 
0.00
2.92
 
75-79
 
4.55
7.47
 
70-74
 
11.36
6.17
 
65-69
 
7.47
6.17
 
60-64
 
1.30
4.55
 
55-59
 
4.55
2.92
 
50-54
 
6.17
7.47
 
45-49
 
3.25
14.61
 
40-44
 
9.74
7.47
 
35-39
 
6.82
6.17
 
30-34
 
12.34
4.55
 
25-29
 
2.92
1.62
 
20-24
 
0.00
6.49
 
15-19
 
3.25
9.74
 
10-14
 
13.31
10.06
 
5-9
 
5.19
0.00
 
0-4
 
4.87
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Labarde udalerrian 623 biztanle zeuden eta 268 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,32 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 29,9). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 29,1 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

623biztanle
268elkarbizitza-unitate
2,32lagun elkarbizitza-unitateko
185familia
Udalerria
% 30
% 28
% 11
% 29
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 185 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (80). Guraso bakarreko 29 familietatik 24etan ama zen guraso bakarra. 95 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 19k seme-alaba bakarra zuten etxean, 65k bi, eta 5k hiru edo gehiago.[9]

76
80
29
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean95
Seme-alaba bat19
Bi seme-alaba65
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 31,7), enplegatuak (% 17,9), erdi-mailako lanbideak (% 14,6), artisau, merkatari eta enpresa-buruak (% 12,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 31,7) Gironda departamenduko batez bestekoaren (% 27,8) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,9).[9]

Udalerria
% 13
% 11
% 14
% 18
% 11
% 32
Gironda
% 15
% 17
% 16
% 12
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 292 etxebizitza zeuden. Horietatik 268 egoitza nagusi ziren, 2 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 22 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (277), eta apartamentuak gutxi ziren (14). Egoitza nagusietatik 211 beren jabearen bizilekuak ziren, 44 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 12 doan lagata.[10]

292etxebizitza
268egoitza nagusi
277etxe
14apartamentu

Etxebizitza multzoa

268
Egoitza nagusia (268)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (2)Hutsik (22)

Etxe mota

277
Etxea (277)Apartamentua (14)

Jabetza egoera

211
44
Jabeak (211)Alokairuan (44)HLM (1)Doan lagata (12)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (95).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik52
1919-194522
1946-197021
1971-199095
1991-200525
2006-202040

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (133). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (151 etxebizitzatan). 186 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 95 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 163tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela8
3 gela26
4 gela98
5 gela edo gehiago133

Berogailu mota

61
151
52
Gas sarea (61)Fuel-olioa (1)Elektrizitatea (151)Gas botila (3)Bestelakoak (52)

Aparkalekua eta ibilgailuak

186aparkalekua
95ibilgailu 1
163ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 390 biztanleetatik 316 aktibo ziren (% 81,0), horietako 298 lanean (% 76,4) eta 18 langabezian (aktiboen % 5,7).

39015-64 urteko biztanle
% 81,0aktibo
% 76,4lanean
% 5,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,2
25-54 urte% 96,0
55-64 urte% 56,9
Gizonak% 83,0
Emakumeak% 78,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 14,7
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 7,8
Batxilergoa% 1,4
Goi-mailako +2% 5,0
Goi-mailako +3/4% 3,1
Goi-mailako +5% 3,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

74 ez-aktibotik 19 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 25,7), 39 erretiraturik zeuden (% 52,7) eta 16 bestelako ez-aktibo ziren (% 21,6).

Ez-aktiboak

% 26
% 53
% 22
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 17
% 13
% 22
% 26
% 21
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 169 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 298 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

169enplegu udalerrian
% 84,6soldatapeko
% 15,4ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.340 eurokoa zen.

26.340 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.820 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 14 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 3 eraikuntza enpresak ziren, 3 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen, 2 higiezinen enpresak ziren eta 2 zerbitzu enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 zurgina zen, 1 argiketaria eta 1 jatetxe.[12]

2000. urtean Labarde udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden, 498 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1995ko abuztuaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Gervais », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]