Edukira joan

Labescau

Labescau
Frantziako udalerria
Image
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
EskualdeaImage Akitania Berria
DepartamenduaImage Gironda
BarrutiLangoneko barrutia
Kantonamenducanton of Grignols
Izen ofizialaLabescau
Posta kodea33690
Geografia
Koordenatuak44°26′39″N 0°05′20″W / 44.4442°N 0.0889°W / 44.4442; -0.0889
Mapa
Image
Azalera5,99 km²
Altitudea63 m, 141 m eta 120 m
MugakideakAillas, Gans, Lados, Sendets eta Sigalens
Demografia
Biztanleria140 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 80 (%60,2) (%39,8) 53 alt_right
Dentsitatea23 bizt/km²
labescau.fr

Labescau (frantsesez eta ofizialki: Labescau) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Gironda departamenduan dago, Akitania Berria eskualdean. Azken erroldaren arabera 140 biztanle zituen 6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aillas, Gans, Lados, Sendets eta Sigalens.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
LabescauLabescau
Població amb 732 habitants (2000)Aillas (2,7 km)
Població amb 297 habitants (2000)Sendets (3,3 km)
Població amb 292 habitants (2000)Sigalens (3,6 km)
Població amb 381 habitants (2000)Gajac (3,7 km)
Població amb 126 habitants (2000)Cauvignac (3,9 km)
Població amb 186 habitants (2000)Gans (4,6 km)
Població amb 134 habitants (2000)Lados (4,9 km)
Població amb 211 habitants (2000)Berthez (5,1 km)
Població amb 223 habitants (2000)Birac (5,4 km)
Població amb 122 habitants (2000)Masseilles (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,7 °C-koa da, 15,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 804 mm-koa da, urtarrilean 11,3 euri-egun eta uztailean 6,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Casats udalerrian dago, 8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 825,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,2 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 11an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11,6 °C-koa da, 2012ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

2007an Labescau udalerrian erroldatutako biztanleak 101 ziren. Familiak 40 ziren, horien artean 12 pertsona bakarrekoak ziren (8 bakarrik bizi ziren gizonak eta 4 bakarrik bizi ziren emakumeak), 16 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 12 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea60901201501802102402701750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 53 gizon, 80 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
5.00
0.00
 
80-84
 
0.00
7.55
 
75-79
 
5.00
16.98
 
70-74
 
0.00
16.98
 
65-69
 
5.00
0.00
 
60-64
 
16.25
0.00
 
55-59
 
11.25
0.00
 
50-54
 
0.00
0.00
 
45-49
 
5.00
7.55
 
40-44
 
5.00
16.98
 
35-39
 
5.00
16.98
 
30-34
 
11.25
0.00
 
25-29
 
5.00
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
5.00
0.00
 
10-14
 
11.25
0.00
 
5-9
 
5.00
16.98
 
0-4
 
5.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Labescau udalerrian 140 biztanle zeuden eta 54 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,59 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 5 kide bakarrekoak ziren, 27 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 14 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

140biztanle
54elkarbizitza-unitate
2,59lagun elkarbizitza-unitateko
54familia
14Bikotea seme-alabekin
27Bikotea seme-alabarik gabe etxean
9Guraso bakarrekoak
5Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 54 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (27). Guraso bakarreko 14 familietatik 9etan ama zen guraso bakarra. 32 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

27
14
14
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 65 etxebizitza zeuden. Horietatik 57 egoitza nagusi ziren, 0 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 8 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (64), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 43 beren jabearen bizilekuak ziren, 11 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

65etxebizitza
57egoitza nagusi
64etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

57
8
Egoitza nagusia (57)Hutsik (8)

Etxe mota

64
Etxea (64)

Jabetza egoera

43
11
Jabeak (43)Alokairuan (11)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik8
1919-19457
1946-19707
1971-19908
1991-200510
2006-202012

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (25). 31 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 48 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 23 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 34tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela2
3 gela13
4 gela16
5 gela edo gehiago25

Berogailu mota

19
31
Gas sarea (1)Fuel-olioa (3)Elektrizitatea (19)Gas botila (3)Bestelakoak (31)

Aparkalekua eta ibilgailuak

48aparkalekua
23ibilgailu 1
34ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 96 biztanleetatik 78 aktibo ziren (% 81,2), horietako 66 lanean (% 68,8) eta 12 langabezian (aktiboen % 15,4).

9615-64 urteko biztanle
% 81,2aktibo
% 68,8lanean
% 15,4langabezia-tasa

18 ez-aktibotik 7 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 38,9), 9 erretiraturik zeuden (% 50,0) eta 3 bestelako ez-aktibo ziren (% 16,7).

Ez-aktiboak

% 39
% 50
% 17
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 11 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 66 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

11enplegu udalerrian
% 54,5soldatapeko
% 45,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.360 eurokoa zen.

23.360 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.820 €

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 63 ziren, horien artean 50 aktiboak ziren eta 13 inaktiboak ziren. 50 pertsona aktiboetatik 43 lanean zeuden (21 gizon eta 22 emakume) eta 7 langabezian zeuden (4 gizon eta 3 emakume). 13 pertsona inaktiboetatik 4 erretiraturik zeuden, 5 ikasten zeuden eta 4 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[11]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
2007an zeuden2 saltokiak zerbitzu enpresenak ziren.[12]

2000. urtean Labescau udalerrian 5 nekazaritza-ustiategi zeuden.

  1. Estazioko erregistroak 2002ko maiatzaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Cazats », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Emploi et population active 1999 et 2007
  12. Créations et stock d'établissements par commune en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]