Edukira joan

Labroye

Labroye
Frantziako udalerria
Image
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
EskualdeaImage Frantzia Garaia
DepartamenduaImage Pas-de-Calais
Izen ofizialaLabroye
Posta kodea62140
Geografia
Koordenatuak50°16′42″N 1°59′22″E / 50.2783°N 1.9894°E / 50.2783; 1.9894
Mapa
Image
Azalera8,15 km²
Altitudea12 m, 117 m eta 76 m
MugakideakRegnauville, Caumont, Raye-sur-Authie, Tollent eta Le Boisle
Demografia
Biztanleria140 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 65 (%45,8) (%54,2) 77 alt_right
Dentsitatea17 bizt/km²

Labroye Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 140 biztanle zituen 8,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Regnauville, Caumont, Raye-sur-Authie, Tollent eta Le Boisle.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
LabroyeLabroye
Població amb 373 habitants (2000)Le Boisle (0,9 km)
Població amb 88 habitants (2000)Tollent (1,6 km)
Població amb 101 habitants (2000)Boufflers (2,5 km)
Població amb 188 habitants (2000)Caumont (2,9 km)
Població amb 226 habitants (2000)Regnauville (4,1 km)
Població amb 320 habitants (2000)Gueschart (4,8 km)
Població amb 161 habitants (2000)Chériennes (5,0 km)
Població amb 156 habitants (2000)Guigny (5,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,2 °C-koa da, 13,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 872 mm-koa da, urtarrilean 12,9 euri-egun eta uztailean 8,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Humières udalerrian dago, 20,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 856,9 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,6 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,9 °C-koa da, 2012ko otsailaren 4an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1001502002503003504001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 77 gizon, 65 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
5.19
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
6.15
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
0.00
0.00
 
70-74
 
13.85
16.88
 
65-69
 
6.15
16.88
 
60-64
 
13.85
0.00
 
55-59
 
13.85
16.88
 
50-54
 
6.15
11.69
 
45-49
 
6.15
0.00
 
40-44
 
13.85
5.19
 
35-39
 
6.15
0.00
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
16.88
 
15-19
 
0.00
5.19
 
10-14
 
13.85
5.19
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Labroye udalerrian 140 biztanle zeuden eta 70 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,00 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 22 kide bakarrekoak ziren, 27 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 16 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

140biztanle
70elkarbizitza-unitate
2,00lagun elkarbizitza-unitateko
48familia
16Bikotea seme-alabekin
27Bikotea seme-alabarik gabe etxean
5Guraso bakarrekoak
22Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 48 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (27). Guraso bakarreko 5 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 27 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

27
16
5
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 95 etxebizitza zeuden. Horietatik 69 egoitza nagusi ziren, 16 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 10 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (95), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 56 beren jabearen bizilekuak ziren, 13 alokairuan zeuden, 5 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 0 doan lagata.[10]

95etxebizitza
69egoitza nagusi
95etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

69
16
10
Egoitza nagusia (69)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (16)Hutsik (10)

Etxe mota

95
Etxea (95)

Jabetza egoera

56
13
Jabeak (56)Alokairuan (13)HLM (5)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik16
1919-19454
1946-197011
1971-199015
1991-200518
2006-20205

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (44). 38 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 61 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 25 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 36tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela1
3 gela6
4 gela18
5 gela edo gehiago44

Berogailu mota

17
13
38
Fuel-olioa (17)Elektrizitatea (13)Gas botila (2)Bestelakoak (38)

Aparkalekua eta ibilgailuak

61aparkalekua
25ibilgailu 1
36ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 89 biztanleetatik 74 aktibo ziren (% 83,1), horietako 70 lanean (% 78,7) eta 4 langabezian (aktiboen % 5,4).

8915-64 urteko biztanle
% 83,1aktibo
% 78,7lanean
% 5,4langabezia-tasa

15 ez-aktibotik 4 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 26,7), 5 erretiraturik zeuden (% 33,3) eta 5 bestelako ez-aktibo ziren (% 33,3).

Ez-aktiboak

% 27
% 33
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 9 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 70 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

9enplegu udalerrian
% 55,6soldatapeko
% 44,4ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.800 eurokoa zen.

24.800 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.260 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 6 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 1 eraikuntza enpresa zen, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen eta 1 zerbitzu enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 2 zerbitzu publikoetatik, 1 eraikuntza enpresa zen eta 1 jatetxe.[12]

2000. urtean Labroye udalerrian 3 nekazaritza-ustiategi zeuden, 147 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 2009ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Humieres_sapc », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]