Edukira joan

Loria (Treviso)

Loria
Loria
Italiako udalerria
Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Veneto
ProbintziaTrevisoko probintzia
Izen ofizialaLoria
Jatorrizko izenaLoria
Posta kodea31037
ISTAT kodea026036
Geografia
Koordenatuak45°44′00″N 11°52′00″E / 45.7333°N 11.8667°E / 45.7333; 11.8667
Mapa
Image
Azalera23,25 km²
Altitudea70 m
MugakideakCastello di Godego, Mussolente, Riese Pio X, Rossano Veneto, San Martino di Lupari, San Zenone degli Ezzelini, Cassola eta Galliera Veneta
Demografia
Biztanleria9.242 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.505 (%48,7) (%51,6) 4.767 alt_right
Dentsitatea398 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0423
Hiri senidetuakBressols, Guelph eta Pando
Katastro kodeaE692
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaTV
comunediloria.tv.it

Loria Italiako udalerri bat da. Trevisoko probintzian kokatuta dago, Veneto eskualdean. 9.242 biztanle ditu, 23,25 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castello di Godego, Mussolente, Riese Pio X, Rossano Veneto, San Martino di Lupari, San Zenone degli Ezzelini, Cassola eta Galliera Veneta.

BiztanleriaUrtea300040005000600070008000900010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.752 gizon, 4.469 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.02
0.04
 
95-99
 
0.27
0.46
 
90-94
 
0.85
1.26
 
85-89
 
1.92
2.27
 
80-84
 
3.45
3.66
 
75-79
 
4.12
4.90
 
70-74
 
5.10
5.77
 
65-69
 
5.86
7.07
 
60-64
 
7.18
7.91
 
55-59
 
7.34
8.63
 
50-54
 
8.03
7.85
 
45-49
 
7.38
6.33
 
40-44
 
6.82
5.56
 
35-39
 
6.09
5.98
 
30-34
 
5.59
5.74
 
25-29
 
4.90
6.42
 
20-24
 
5.57
5.47
 
15-19
 
5.73
5.58
 
10-14
 
5.24
5.16
 
5-9
 
4.34
3.91
 
0-4
 
4.18
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.945 etxebizitza zeuden: 3.457 (% 87,6) okupatuta eta 488 (% 12,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 87,2 jabetzan zeuden, % 9,8 alokairuan eta % 3 beste titulu batekin.

3.945etxebizitza (2021)
3.457okupatuak
488hutsik (% 12,4)

Erabilera (2021)

3.457
488
Okupatuak (3.457)Hutsik edo ez-okupatuak (488)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

87,2
9,8
Jabetzan (87,2)Alokairuan (9,8)Beste titulu batekin (3)

2024an 3.606 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 924 (% 25,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,6 kide zeuden.

3.606etxegune (2024)
924pertsona bakarrekoak (% 25,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide924
2 kide979
3 kide733
4 kide688
5 kide edo gehiago282

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]