Edukira joan

Pacentro

Pacentro
Pacentro
Italiako udalerria
Image
Administrazioa
HerrialdeaImage Italia
Italiako eskualdeakImage Abruzzo
ProbintziaL'Aquilako probintzia
Izen ofizialaPacentro
Jatorrizko izenaPacentro
Posta kodea67030
ISTAT kodea066066
HerriburuaPacentro
Geografia
Koordenatuak42°03′02″N 13°59′29″E / 42.05043°N 13.99151°E / 42.05043; 13.99151
Mapa
Image
Azalera72,59 km²
Altitudea688 m
MugakideakCansano, Fara San Martino, Palena, Sant'Eufemia a Maiella, Sulmona, Campo di Giove, Lama dei Peligni eta Taranta Peligna
Demografia
Biztanleria1.083 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea15 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0864
Hiri senidetuakHamilton
Katastro kodeaG210
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaAQ
comunepacentro.aq.it

Pacentro Italiako udalerri bat da. L'Aquilako probintzian kokatuta dago, Abruzzo eskualdean. 1.083 biztanle ditu, 72,59 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cansano, Fara San Martino, Palena, Sant'Eufemia a Maiella, Sulmona, Campo di Giove, Lama dei Peligni eta Taranta Peligna.

BiztanleriaUrtea100015002000250030003500400045001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 539 gizon, 518 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.19
 
95-99
 
0.97
0.93
 
90-94
 
1.74
1.67
 
85-89
 
3.47
2.04
 
80-84
 
3.47
6.49
 
75-79
 
7.14
6.86
 
70-74
 
6.76
9.28
 
65-69
 
11.58
9.09
 
60-64
 
7.53
7.79
 
55-59
 
8.69
7.61
 
50-54
 
6.95
6.49
 
45-49
 
7.34
4.82
 
40-44
 
6.37
6.12
 
35-39
 
4.05
5.19
 
30-34
 
4.63
4.45
 
25-29
 
3.47
5.94
 
20-24
 
3.47
3.15
 
15-19
 
4.63
4.64
 
10-14
 
1.74
3.15
 
5-9
 
3.09
4.08
 
0-4
 
2.90
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 1.228 etxebizitza zeuden: 486 (% 39,6) okupatuta eta 742 (% 60,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 85,2 jabetzan zeuden, % 6,2 alokairuan eta % 8,6 beste titulu batekin.

1.228etxebizitza (2021)
486okupatuak
742hutsik (% 60,4)

Erabilera (2021)

486
742
Okupatuak (486)Hutsik edo ez-okupatuak (742)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

85,2
8,6
Jabetzan (85,2)Alokairuan (6,2)Beste titulu batekin (8,6)

2024an 490 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 200 (% 40,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

490etxegune (2024)
200pertsona bakarrekoak (% 40,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide200
2 kide121
3 kide91
4 kide61
5 kide edo gehiago17

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]