Edukira joan

Sequeros

Sequeros
Espainiako udalerria
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Espainia
AutonomiaImage Gaztela eta Leon
ProbintziaImage Salamancako probintzia
AlkateaMauricio Angulo Guerrero
Izen ofizialaSequeros
Posta kodea37650
INEk ezarritako kodea37305
HerriburuaSequeros
Geografia
Koordenatuak40°30′59″N 6°01′28″W / 40.516388888889°N 6.0244444444444°W / 40.516388888889; -6.0244444444444
Mapa
Image
Azalera6,27 km²
Altitudea924 m
MugakideakSan Miguel del Robledo, Villanueva del Conde, Mogarraz, Las Casas del Conde eta San Martín del Castañar
Demografia
Biztanleria216 (2025)
alt_left 107 (%49,5) (%50,5) 109 alt_right
Dentsitatea34 bizt/km²
MatrikulaSA
sequeros.es

Sequeros Salamancako udalerria da, Sierra de Francia eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 216 biztanle zituen 6,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: San Miguel del Robledo, Villanueva del Conde, Mogarraz, Las Casas del Conde eta San Martín del Castañar.

Biztanleriaren tamainaUrtea200210220230240250260270200020052010201520202025SequerosBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 109 gizon, 107 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.93
3.67
 
90-94
 
3.74
7.34
 
85-89
 
7.48
6.42
 
80-84
 
7.48
2.75
 
75-79
 
4.67
11.01
 
70-74
 
6.54
8.26
 
65-69
 
8.41
13.76
 
60-64
 
8.41
11.93
 
55-59
 
10.28
8.26
 
50-54
 
5.61
0.92
 
45-49
 
8.41
4.59
 
40-44
 
6.54
6.42
 
35-39
 
5.61
0.92
 
30-34
 
3.74
0.92
 
25-29
 
3.74
4.59
 
20-24
 
1.87
3.67
 
15-19
 
2.80
1.83
 
10-14
 
0.93
2.75
 
5-9
 
2.80
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 28,9 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 40,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 20,4 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 3,4 —probintzian % 8—.

Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 28,9Probintzia berean · % 43,4Erkidegoan · % 3,8Beste erkidegoa · % 20,4Estatutik kanpo · % 3,4
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 10 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 80)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Kuba, Frantzia dira.

Amer
Euro
Amerika · % 20Europa · % 80
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Kuba2 · % 20
Frantzia1 · % 10
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 398 etxebizitza zeuden: 116 (% 29,1) nagusiak eta 282 (% 70,9) ez-nagusiak.[4]

398etxebizitza
116etxegune

Etxebizitza multzoa

116
282
Etxebizitza nagusia (116)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (282)

Guztira 116 etxegune zeuden, eta horietatik 57 (% 49,1) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 157
2 pertsona24
3 pertsona18
4 pertsona12
5 edo gehiago5

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.584 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 25.156 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.583 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 16.450 euro zen. Errenta gordina 15.971 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 38,6[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 46,4), beste diru-sarrerak (% 10,1), langabezia-prestazioak (% 2,5), beste prestazioak (% 2,4).

39%
46%
10%
Soldata · % 38,6Pentsioak · % 46,4Langabezia · % 2,5Beste prestazioak · % 2,4Beste sarrerak · % 10,1
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 30,3 da, probintziakoaren (30,4) parean eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,6) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Salamanca.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Salamanca.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Salamanca.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Salamanca.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela eta Leon
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.