Edukira joan

Wingles

Wingles
Frantziako udalerria
Image
Image
Administrazioa
Estatu burujabeImage Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
EskualdeaImage Frantzia Garaia
DepartamenduaImage Pas-de-Calais
Izen ofizialaWingles
Posta kodea62410
Geografia
Koordenatuak50°29′39″N 2°51′19″E / 50.4942°N 2.8553°E / 50.4942; 2.8553
Mapa
Image
Azalera5,93 km²
Altitudea14 m, 36 m eta 24 m
MugakideakBilly-Berclau, Bénifontaine, Douvrin, Hulluch, Meurchin, Vendin-le-Vieil eta Bauvin
Demografia
Biztanleria8.720 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.355 (%49,9) (%50,1) 4.377 alt_right
Dentsitatea1.470 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakDe Pinte
wingles.fr

Wingles Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 8.720 biztanle zituen 5,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Billy-Berclau, Bénifontaine, Douvrin, Hulluch, Meurchin, Vendin-le-Vieil eta Bauvin.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
WinglesWingles
Població amb 299 habitants (2000)Bénifontaine (1,9 km)
Població amb 5111 habitants (2000)Douvrin (2,1 km)
Població amb 3161 habitants (2000)Hulluch (2,7 km)
Població amb 4280 habitants (2000)Billy-Berclau (3,0 km)
Població amb 3662 habitants (2000)Meurchin (3,4 km)
Població amb 5318 habitants (2000)Bauvin (3,8 km)
Població amb 4271 habitants (2000)Haisnes (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da, 14,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 699 mm-koa da, urtarrilean 1,2 euri-egun eta uztailean 8,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Douai udalerrian dago, 19 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 729,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.377 gizon, 4.355 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.69
 
90-94
 
1.15
1.26
 
85-89
 
1.49
1.71
 
80-84
 
2.18
2.06
 
75-79
 
2.53
4.68
 
70-74
 
5.63
4.91
 
65-69
 
5.28
6.74
 
60-64
 
7.12
6.28
 
55-59
 
7.00
4.57
 
50-54
 
6.20
5.03
 
45-49
 
5.63
7.20
 
40-44
 
6.08
7.54
 
35-39
 
7.00
7.54
 
30-34
 
6.66
5.25
 
25-29
 
6.54
5.25
 
20-24
 
5.40
6.42
 
15-19
 
4.94
9.39
 
10-14
 
7.23
7.31
 
5-9
 
6.43
6.17
 
0-4
 
5.51
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Wingles udalerrian 8.717 biztanle zeuden eta 3.649 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,39 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 31,0). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 30,5 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

8.717biztanle
3.649elkarbizitza-unitate
2,39lagun elkarbizitza-unitateko
2.521familia
Udalerria
% 31
% 26
% 11
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.521 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.133). Guraso bakarreko 406 familietatik 346etan ama zen guraso bakarra. 1.183 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 561k seme-alaba bakarra zuten etxean, 492k bi, eta 285k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.133 bikoteetatik 248tan (% 21,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

982
1.133
406
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.183
Seme-alaba bat561
Bi seme-alaba492
Hiru seme-alaba212
Lau edo gehiago73

15 urte edo gehiago zituzten 6.841 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,3 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 55,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,8).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 10
40-54% 11
55-64% 19
65-79% 29
80 +% 56
Bikotean bizi da
15-24% 17
25-39% 71
40-54% 74
55-64% 74
65-79% 68
80 +% 37

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 40,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 22,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 14,7 izatezko bikotean eta % 7,5 PACS bidez lotuta). % 24,5 ezkongabeak ziren, % 7,5 alargunak eta % 5,8 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 40,1
Ezkongabea% 24,5
Izatezko bikotean% 14,7
Alarguna% 7,5
PACS bidez lotuta% 7,5
Dibortziatuta% 5,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,8), eskulangileak (% 24,0), enplegatuak (% 17,1), erdi-mailako lanbideak (% 14,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,8) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) azpitik dago. 15 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,4).[9]

Udalerria
% 14
% 17
% 24
% 30
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.939 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.651 egoitza nagusi ziren, 12 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 276 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.370), eta apartamentuak gutxi ziren (521). Egoitza nagusietatik 1.817 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.783 alokairuan zeuden, 1.147 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 51 doan lagata.[10]

3.939etxebizitza
3.651egoitza nagusi
3.370etxe
521apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.651
Egoitza nagusia (3.651)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (12)Hutsik (276)

Etxe mota

3.370
521
Etxea (3.370)Apartamentua (521)

Jabetza egoera

1.817
1.783
1.147
Jabeak (1.817)Alokairuan (1.783)HLM (1.147)Doan lagata (51)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.016).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik88
1919-1945728
1946-19701.016
1971-1990951
1991-2005299
2006-2020533

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.948). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.496 etxebizitzatan). 2.567 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.744 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.339tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela66
2 gela201
3 gela479
4 gela957
5 gela edo gehiago1.948

Berogailu mota

2.496
683
348
Gas sarea (2.496)Fuel-olioa (95)Elektrizitatea (683)Gas botila (30)Bestelakoak (348)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.567aparkalekua
1.744ibilgailu 1
1.339ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 5.378 biztanleetatik 3.863 aktibo ziren (% 71,8), horietako 3.262 lanean (% 60,7) eta 601 langabezian (aktiboen % 15,6).

5.37815-64 urteko biztanle
% 71,8aktibo
% 60,7lanean
% 15,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,9
25-54 urte% 87,5
55-64 urte% 47,2
Gizonak% 77,2
Emakumeak% 66,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 26,4
BEPC, brebeta% 16,7
CAP-BEP% 18,4
Batxilergoa% 15,7
Goi-mailako +2% 7,7
Goi-mailako +3/4% 6,1
Goi-mailako +5% 4,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 15,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.515 ez-aktibotik 441 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,1), 344 erretiraturik zeuden (% 22,7) eta 729 bestelako ez-aktibo ziren (% 48,1).

Ez-aktiboak

% 29
% 23
% 48
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 25
% 32
% 33
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.146 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.262 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.146enplegu udalerrian
% 89,7soldatapeko
% 10,4ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 21.290 eurokoa zen, eta biztanleen % 23 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

21.290 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.260 €
% 23,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 235 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 7 janari enpresak ziren, 5 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 13 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 20 eraikuntza enpresak ziren, 50 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 9 garraio enpresak ziren, 23 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 12 finantziazio enpresak ziren, 10 higiezinen enpresak ziren, 17 zerbitzu enpresak ziren, 34 administrazio publikoko enpresak ziren eta 30 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 72 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 posta bulegoa, 4 banku bulegoak, 3 funerariak, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 3 autoeskolak, 3 igeltseroak, 3 margolariak, 5 iturginak, 3 argiketariak, 3 eraikuntza enpresak, 10 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 1 aldi baterako lan enpresa, 14 jatetxeak, 6 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 3 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 18 establezimendu komertzialetatik, 3 supermerkatuak, 2 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 5 okindegiak, 3 harategiak, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen, 1 zapata-denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an osasun-zentro 1 , 4 botika eta 2 anbulantzia zegoen.

2009an 3 haur-eskola eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Wingles udalerrian1 Bigarren Hezkuntzako ikastetxea, 1hezkuntza orokorreko lizeoa eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 562 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 1.078 eta lizeo teknologikoetan 713.

  1. Estazioko erregistroak 1962ko martxoaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Douai », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]